Przedszkole publiczne czy prywatne – które wybrać?

Przedszkole publiczne czy prywatne – które wybrać?
aktywna tablica

Każdy rodzic chce dla swojego dziecka jak najlepiej, a wiadomo, że pobyt w przedszkolu to zazwyczaj 3 – 4 lata z tego najważniejszego okresu życia dziecka. To oznacza, że należy naprawdę dokładnie zastanowić się nad tym, jakie przedszkole wybrać. Wielu rodziców zastanawia się przede wszystkim nad tym, czy powinno być ono prywatne czy publiczne, i które z nich zapewnią dziecku najlepszą opiekę i edukację. Fakt jest jednak taki, że wiele tutaj zależy od samego zaangażowania nauczycieli. Nie mniej warto wiedzieć, jakie są różnice między jednym a drugim, aby mieć pewność, że naprawdę dobrze wybraliśmy.

O czym pamiętać?

Przede wszystkim musimy pamiętać, że przedszkola publiczne prowadzone są przez samorząd albo gminę.

Prywatne są prowadzone przez osoby fizyczne, stowarzyszenia, fundacje, albo instytucje religijne. Najważniejszą różnicą jest to, że w przedszkolu publicznym pierwsze 5 godzin jest bezpłatnych, a więc możemy dziecko posyłać na darmowe zajęcia i odbierać je o 13.00, dopiero za każdą kolejną godzinę będziemy musieli płacić. W przedszkolu prywatnym płacimy za każdą godzinę, jaką dziecko w nim spędzi, a dodatkowo jeszcze nie ma sztywno określonych godzin, podczas których wypełniana jest podstawa programowa. Jeśli wybierzemy przedszkole niepubliczne, to będzie ono tak samo jak to publiczne, podlegało pod kontrolę Ministerstwa Edukacji i sanepidu, które będą czuwały nad bezpieczeństwem naszego dziecka.

Różnice w nauczaniu?

Jedną z ważniejszych kwestii, poza bezpieczeństwem jest z pewnością dla rodziców to, jak wygląda nauczanie w jednym i drugim przedszkolu.

Warto jednak pamiętać, że wiele zależy tutaj od dyrekcji i nauczycieli, a nie od tego czy przedszkole jest publiczne czy niepubliczne. Dlatego powinniśmy zwracać uwagę na to, jaką ofertę ma dane przedszkole, czy organizuje dużo wycieczek edukacyjnych lub spotkania z ciekawymi osobami, w jak dużych grupach uczą się dzieci. Warto również zwrócić uwagę na to, czy dzieci będą miały do dyspozycji duży ogródek z różną ilością atrakcji, na którym będą mogły się wybiegać, jak również czy przedszkole jest wyposażone w różnego rodzaju pomoce dydaktyczne, które mają sprawić, żeby ta nauka była przyjemniejsza. Tak naprawdę poza tym, że przedszkola publiczne mają część godzin bezpłatnych, reszta różnic między tymi dwoma rodzajami przedszkoli będzie zależała już od kadry w nich pracującej. A to oznacza, że musimy sprawdzić ofertę edukacyjną, zobaczyć jaka atmosfera panuje w danym przedszkolu, popytać znajomych czy wiedzą, jak w nim jest i czy to przedszkole polecają. Ważniejsze od tego, czy jest to przedszkole publiczne czy niepubliczne, będzie to, jaką ofertę ma ono dla naszego dziecka i czy będzie dla niego bezpieczne.

Wyposażenie przedszkola www.wydminy.info.pl

Marcelina