Założenie własnego przedszkola – co trzeba wiedzieć?

Założenie własnego przedszkola – co trzeba wiedzieć?
www.tisel.pl

Widzimy, że w naszej miejscowości jest deficyt przedszkoli i chcielibyśmy coś z tym zrobić? A może od zawsze myśleliśmy o tym, żeby otworzyć przedszkole, ale jakoś do tej pory się na to nie odważyliśmy? Jak się okazuje, nic nie stoi na przeszkodzie, aby w naszym kraju przedszkola otwierały zarówno osoby fizyczne, jak i prawne. Jednak trzeba pamiętać, że należy tutaj spełnić odpowiednie warunki, a to oznacza, że musimy się do tego przedsięwzięcia naprawdę dobrze przygotować. 

http://www.ckkp.pl/

Od czego trzeba zacząć?

Jedną z najważniejszych kwestii jest to, że tak naprawdę prowadzenie przedszkola nie jest działalnością gospodarczą, a to oznacza, że nie musimy jej rejestrować w CEIDG.

Chyba, że jesteśmy osobą prawną – wtedy należy takie zawiadomienie złożyć do Krajowego Rejestru Sądowego. Zawsze jednak musimy zgłosić chęć założenia przedszkola do gminy albo powiatu, ponieważ tego wymaga od nas ustawa o systemie oświaty. Jeśli dopełniliśmy już formalności, to powinniśmy jak najwięcej czasu poświęcić na dobór odpowiednich osób, które będą miały pracować w naszym przedszkolu.

Ponieważ będą oni mieli styczność z dziećmi, a jednocześnie będą musieli wykazać się umiejętnością prowadzenia odpowiednich zajęć, to musimy dopilnować, aby posiadały odpowiednie kwalifikacje, choć specjalistyczne wykształcenie nie jest teoretycznie wymagane. Niemniej jednak, do naszej placówki powinniśmy zatrudniać takie osoby, które mają ukończone studia wyższe na kierunku pedagogicznym, ze specjalizacją wczesnoszkolną albo przedszkolną, lub ukończyły zakład kształcenia nauczycieli o specjalności do pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

Lokal też jest ważny

Oczywiście będziemy musieli zdecydować w jaki sposób chcemy być opodatkowani, czy preferujemy przedszkole z VAT czy bez VAT, czy musimy mieć kasę fiskalną.

Należy również ubezpieczyć przedszkole, jak i jego właściciela, założyć konto, a także przygotować wszystkie formalności do ZUS. Jednocześnie nie możemy zapominać o wybraniu odpowiedniego lokalu, który będzie spełniał warunki bezpieczeństwa i który otrzyma zgodę Sanepidu i Straży Pożarnej. Trzeba będzie również zająć się odpowiednim wyposażeniem takiego budynku, tak aby z jednej strony było ono bezpieczne dla dzieci, a z drugiej żeby pozwalało na zapewnienie im odpowiednich warunków do pracy i zabawy.

Co więcej, takie akcesoria powinny mieć odpowiednie atesty. Jeżeli chcemy założyć przedszkole, to tak naprawdę nic nie stoi nam na przeszkodzie. Jeśli tylko będziemy wiedzieli od czego zacząć i jakie działania wykonywać krok po kroku, to może się okazać, że będzie to znacznie łatwiejsze niż myśleliśmy.

Wyposażenie przedszkola aktywna tablica

Marcelina